Прес-съобщение

За силата и младежката енергия за околната среда

През периода 13-20 юли 2011  в Ялова, град в азиатската част на Турция младежи доброволци на сдружение „Екомисия 21 век“ участваха в международен  младежки обмен на тема “Youth power for the environment” в рамките на програма “Младежта в действие”. В младежкия обмен участваха  младежи  шест държави : България, Турция, Румъния, Гърция, Полша, Латвия, обединени около каузата за опазване на околната среда. Ловешките младежи участваха активно по време на обсъжданията и дискусиите, неформалното и междукултурно общуване, представиха презентации, посветени на геотермалната енергия и нейното използване в световен и национален мащаб, разказваха за Ловеч, за богатата му история, природни и културни забележителности.

УЧАСТНИЦИТЕ СПОДЕЛЯТ:

Град Ялова се оказа е най-малкият като площ в Турция, но с население 100 хил души, център на община, със сериозен туристически потенциал, който е успешно развит от от местната власт и бизнес. Градът и околностите съчетават в себе си красиви плажове край бреговете на Мраморно море, горещи минерални извори и редица исторически, културни и природни забележителности. За мен това бе едно уникално преживяване, включващо натрупан опит и знания в областта на околната среда, междукултурното общуване, неформалното образование и наблюдения върху начина на живот на обикновените хора. Нашите домакини от неправителствената организация „ТЕМА“ от Истанбул се оказаха организация с авторитет и опит в провеждане на екологични и граждански инициативи в различни райони на Турция. Впечатлиха ме с желанието си винаги да помогнат, с гостоприемството си, енергията и усмивките на лицата си. Впрочем това са отличителни черти на хората в този град, които изкарват прехраната си основно от търговия и туристически услуги.  Ялова е град в който се провеждат многобройни фестивали, а по време на нашият едноседмичен престой  се проведоха два такива: за турски фолклор, събрал изпълнители от всички краища на страната и за балкански фолклор с участието на изпълнители от балкански страни, включително и от Смолян, България. Незабравима ще остане срещата ни с професора по ботаника Хайредин Караджа, създадел на най-голямата ботаническа градина в Турция, която се намира в Ялова – човек на преклонна възраст съхранил духа и енергията си, от който струи мъдрост и благосклонно отношение към младото поколение. Докосването до личността на Ататюрк, който е притежавал вила в Ялова, която местните хора наричат „Преместената вила“, защото е свързана с любопитна история: за да запази от изсичане дърво, разположено в близост до въпросната вила Ататюрк заповядал сградата да бъде преместена на пет метра от дървото, така че взаимно да не си пречат. Снимките, запечатали това събитие в къщата-музей са любопитни и показателни – десетки специалисти и трамвайни релси са помогнали в преместването на къщата, коята сега е привлекателен център за туристи от цял свят. Най-любопитното в тази история е това, че екскурзовод на това място е човек, роден в България, бивш учител от Бургас.

По време на престоя си в Турция срещнахме много открити, гостоприемни, добронамерени и топли хора, посетихме прекрасно вплетени в градската среда културни, исторически, спортни, природни забележителности и от всякъде струеше усещането за загриженост на обикновените хора към града, държавата, общността, отделният човек…

Нели Митева, Екомисия 21 век

***

Младежкият обмен “Youth Power for the Environment” в Турция остави в мен усещането за добре свършена работа и в същото време радостта от многобройните нови приятелства. Въпреки че една седмица е време напълно недостатъчно, за да се обсъдят проблемите на околната среда и да бъдат измислени решения, приложими на практика, смятам, че натрупаният опит ще бъде полезен на всички в бъдеще, както от гледна точка на осъществяването и организацията на младежки обмени, така и в провеждането на инициативи на местно ниво относно опазването на околната среда.  Седмицата, прекарана в Турция, ми донесе удовлетворение от работата с нови хора, дискусиите, както и разходките и впечатленията от турската култура и природа. Радвам се, че имах възможността да се докосна до една, колкото близка, толкова и далечна от българската култура и да видя как в тази държава се опитват да се справят с проблеми, които съществуват навсякъде, като замърсяването, например. Както подсказва и името на обмена, силата на младежта може да поведе ситуацията към по-добро и смятам, че обменът, в който участвах беше една стъпка към решението на подобни проблеми в България и в другите държави, които имаха свои представители в “Youth Power for the Environment”.

Албена Богоева от Ловеч, студентка в „Якобс“ Бремен

 

Това е една от най-невероятните седмици, която едва ли би се побрала в 10 реда. Да, случиха ми се обичайните неща-запознах се с нови хора, работих по интересни теми, научих неща, които не знаех преди, посетих страна, която много ме привличаше, но най-вече имам нови приятели. Приятели, които ме плениха с ентусиазма и големите си сърца. Приятели, чиито усмивки ме накараха да обещая, че ще се върна пак в Ялова и знам, че те ще са там и ще ме чакат. В началото преди пътуването ме попитаха какви са очакванията ми и аз отговорих ‘’Очаквам най-красивата седмица в лятото…’’, внимавайте какво си пожелавате, защото моите 7 дена в Ялова бяха вълшебни.

Елена Йочева, ГЧЕ“Екзарх Йосиф I“

 

***

Радвам се че за една седмица, заедно със хора от толкова държави се събрахме за да обсъдим заедно проблемите на околната среда.  Всеки имаше различни идеи които се комбинираха в едно решение. Обменът най-вече ни научи на това как да работим в екип и как можем да помогнем на околната среда. За тази седмица в турският град Ялова разбрахме колко гостоприемни са турците и колко много си приличаме. Тяхната култура е толкова интересна и завладяваща.  За тази седмица открихме много нови приятели, научихме много нови неща и ни останаха спомени за цял живот.

Слав Даков, ПМГ-Ловеч

 

***

Поехме по едно стремглаво пътешествие с влак към един от най-величествените и стари градове на Ориента, съпровождани от монотонното бучене на трена прекосихме България и се сляхме с хаоса и магията на древен Истамбул. Любопитството взе превес в изначалната си битка с носталгията, а ние внезапно се озовахме в мегаполис от багри сливащи в едно вековна история и технологично съвремие. Напуснахме пределите на Европа, защото нашата крайна цел беше някъде там в необятната Азия. Най-малкото градче в Турция ни очакваше. Yalova, дори то изумяваше с огромните си пространства и жители. Убедихме се незабавно в традиционното гостоприемство на домакините и прогонихме бързо умората от дългото пътуване. Проекта пое своето изграждане с невъобразима скорост през дискусии, игри, презентации, представяне на отделните държави и различни забавления през свободното време. Преминахме през трескавото организиране на нашата национална вечер, ловко се справихме с трудната задача да разграничим българската кухня от подобните ястия в нашите съседки. Прославихме за пореден път нашата кухня, разбудихме фолклорния дух на танца като преподавахме наши народни танци, разказвахме за баба Марта и други наши стари традиции. Престоят ни в тази хармонична земя ни достави голямо удоволствие. Създадохме невероятни контакти и дълготрайни приятелства, за които националността и държавните граници не са пречка. Оставаме с надеждата, че един ден отново може да работим като едно голямо семейство с невероятнит хора, които срещнахме.

Петя Мичевска, ПМГ-Ловеч

 

***

В този проект младите хора от шест страни се събраха около един и същ проблем – опазване на околната среда. Аз реших да участвам, защото обичам, уважавам и ценя околната среда и природата, която в момента има множество проблеми. Според мен най-големите заплахи за околната среда са причинени от нас, хората: замърсяване на водата, въздуха, почвите, градската среда, озонови дупки, изчезване на животни и растения, изсичането на горите и др. Гласът на младите хора може да бъде чут така, че да се повиши вниманието на всички хора, необходимо за борба срещу тези проблеми. Докато бяхме заедно по време на обучителните модули и в свободното време, говорейки си по темата, която ни е събрала в онзи момент, всеки от нас сподели своите страхове и тревоги относно околната среда и настъпващите промени в нея.

По време на този проект за пореден път се убедих, че ние може би имаме различни езици, различни цветове и различни култури, но екологични проблеми са общи проблеми за всички нас. Този проект бе подготвен, за да се повиши осведомеността на обществото по проблемите на околната среда и да стимулира младите хора към активното гражданско участие. Участвайки в проекта ние намерихме отговори на много въпроси, които ни вълнуват: колко важна е околната среда за нас, хората, какво можем да направим за да запазим околната среда, какви могат да бъдат резултатите от наши несъзнателни грешки спрямо околната среда…

За мен това беше седмица на новите срещи, на работа, на учене, на опит, на нови приятелства, тази седмица остава за мен един красив и незабравим спомен за цял живот.

Полина Петрова, ГЧЕ“Екзарх Йосиф I“

04.08.2011г.
Контакт:
Нели Митева, Сдружение «Екомисия 21 век»
Тел: (068) 603 834
, office@ecomission21.com

www.ecomission21.com

You may also like...